logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدسبک زندگی بورسی
خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

جستجوی مطالب

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.

سهام جایزه

سهام جایزه چیست؟

یکی از راه‌های افزایش سرمایه، افزایش سرمایه از سود انباشته و یا از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها می‌باشد. در این افزایش سرمایه‌ها تعدادی سهم به سهام‌دار تعلق می‌گیرد که سهم جایزه است. 

میزان و درصد افزایش سهام، بستگی به درصد افزایش سرمایه شرکت دارد. سهام جایزه (Bonus shares) بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای و بر اساس تعداد سهام پرداخت می‌شود. 

به‌عنوان‌مثال، یک شرکت ممکن است به‌ازای هر پنج سهم نگهداری شده یک سهم پاداش بدهد.

وقتی شرکتی ۱: ۵ سهم جایزه ارائه می‌دهد، به این معنی است که دارنده ۱ سهم ۵ سهم رایگان دریافت می‌کند. یک سهام‌دار با ۱۰۰۰ سهم ۱۵۰۰ سهم جایزه دریافت می‌کند.

نحوه محاسبه قیمت سهم بعد از اعمال افزایش سرمایه و تخصیص سهم جایزه:


قیمت جدید هر سهم = قیمت پایانی هر سهم قبل از انجام افزایش سرمایه / (A+۱)

سهام جایزه به سهام‌دارانی تعلق می‌گیرد که در زمان افزایش سرمایه شرکت در مجمع فوق‌العاده شرکت می‌کنند.

 انتشار سهام جایزه، سهامی است که توسط شرکت به‌جای سود نقدی صادر می‌شود. سهام‌داران می‌توانند سهام جایزه را نیز همانند سهام عادی برای تأمین نیازهای نقدینگی خود بفروشند.

در ثبت حسابداری سهام جایزه، سود انباشته کم و حساب سرمایه و صرف سهام افزایش می‌یابد.

سهام جایزه خود مشمول مالیات نیست. بدون پرداخت کارمزد به سهام‌داران تعلق می‌گیرد، اما به هنگام فروش آن، سهام‌دار کارمزد فروش را به کارگزاری می‌پردازد.

 

چرا شرکت‌ها سهم جایزه می‌دهند؟

شرکت‌ها برای تشویق مشارکت خرده‌فروشی و افزایش پایه سهام خود، سهام جایزه صادر می‌کنند.

ممکن است سهام جایزه به‌منظور بازسازی ذخایر شرکت صادر شود. انتشار سهام جایزه شامل جریان نقدی نیست. در واقع سهام جایزه سرمایه یک شرکت را افزایش می‌دهد اما دارایی خالص آن را افزایش نمی‌دهد.

توزیع سهام جایزه به سهام‌داران زمانی انجام می‌شود که شرکت در سرمایه‌گذاری با درآمدهای ناپایدار شرکت می‌کند.

جذابیت توزیع سهام جایزه از این لحاظ است که امکان فروش سهم جایزه برای افراد فراهم است و می‌توانند با فروش سهم جایزه نقدینگی وارد شرکت کنند.

از دیگر دلایل توزیع سهم جایزه توسط شرکت‌ها، کاهش قیمت سهم و جذابیت سهم برای سهام‌داران جدید می‌باشد. سهام‌داران جدید برای خرید سهم با قیمت پایین، تشویق می‌شوند.

تقسیم سود سهام و سهام جایزه

تقسیم سهام و سهام جایزه شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی با هم دارند. هنگامی‌که یک شرکت تقسیم سهام را اعلام می‌کند، تعداد سهام افزایش می‌یابد، اما ارزش سرمایه‌گذاری ثابت می‌ماند.

شرکت‌ها به طور معمول تقسیم سهام را به‌عنوان روشی برای تزریق نقدینگی اضافی به سهام، افزایش تعداد سهام و مقرون‌به‌صرفه‌تر کردن سهام برای سرمایه‌گذاران خرد اعلام می‌کنند.

وقتی سهام تقسیم می‌شود، در ذخایر نقدی شرکت هیچ افزایش و کاهشی حاصل نمی‌شود. در مقابل، وقتی شرکتی سهام جایزه صادر می‌کند، سهام آن از اندوخته‌های نقدی پرداخت می‌شود و ذخایر از بین می‌رود.

اثرات سهم جایزه چیست؟

سهام جایزه مستقیماً بر عملکرد شرکت تأثیر نمی‌گذارد. مسئله جایزه اثرات عمده زیر را دارد:

  • سرمایه باتوجه‌به نسبت انتشار جایزه افزایش می‌یابد.
  • نقدینگی در سهام افزایش می‌یابد.
  • ارزش دفتری و سایر ارزش‌های هر سهم کاهش می‌یابد.
  • سود انباشته کاهش می‌یابد.
  • سهم جایزه به‌عنوان نشانه سلامتی شرکت در نظر گرفته می‌شود.

آیا قیمت سهام پس از انتشار جایزه تغییر خواهد کرد؟

سهام جایزه در بازار منجر به کاهش ارزش سهام می‌شود. درآمد شرکت باید به تعداد بیشتری سهام تقسیم شود. (سود هر سهم = سود خالص / تعداد سهام) ، ازآنجاکه سود ثابت مانده اما تعداد سهام افزایش‌یافته است، EPS کاهش خواهد یافت.

 از نظر تئوری، وقتی EPS کاهش می‌یابد، قیمت سهام نیز باید به‌تناسب کاهش یابد. اما، در واقعیت، ممکن است به دلایل زیر اتفاق نیفتد:

  • سهام اکنون بیشتر نقد شده است. اکنون‌که سهام بیشتری وجود دارد، خریدوفروش آسان‌تر است.
  • مسئله جایزه نشانه این است که شرکت در موقعیتی است که می‌تواند تعداد سهام بیشتر خود را مدیریت کند اگر سود خود را افزایش دهد، در آینده می‌تواند سود همه این سهام را تقسیم کند.

سهام جایزه چه زمانی به پرتفوی اضافه می‌شود؟

زمانی که افزایش سرمایه شرکت در مرجع ثبت شرکت‌ها ثبت می‌گردد، سهام جایزه نیز به پورتفو اضافه می‌شود. 

مدت‌زمان اضافه‌شدن سهم جایزه به پورتفو، به میزان افزایش سرمایه بستگی دارد.

برای افزایش کم‌تر از ۱۰۰ درصد، حدود دوهفته الی یک ماه و برای افزایش سرمایه بیش از ۱۰۰ درصد، بیش از دو ماه زمان نیاز است تا سهم جایزه در پورتفو ثبت شود.

به طور معمول ۲ ماه پس از گذشت ثبت آگهی افزایش سرمایه، به‌صورت رایگان سهام جایزه به پرتفو سهام‌دار اضافه و قابل معامله می‌شود.

نکته‌ای که سهام‌داران باید مدنظر قرار دهند این است که دو روز قبل از برگزاری مجمع، نماد بورسی شرکت متوقف می‌شود. بعد از انتشار گزارش در سامانه کدال، مجدد نماد در سایت بورس اوراق بهادار قابل معامله خواهد شد.

فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها به‌صورت اطلاعیه روی کدال منتشر می‌شود، می‌توانید با مراجعه به قمت اطلاعیه‌های سامانه کدال، از روند و مراحل آن آگاهی پیدا کنید.

 

آیا سهام جایزه را می‌توان فروخت؟

بله، شما می‌توانید سهم خود را بفروشید. البته به‌شرط آنکه کاملاً سهم جایزه به‌حساب کاربری شما اضافه شده باشد. 

سهام جایزه چه زمانی قابل معامله است؟

همان‌طور که گفته شد، بعد از اعمال افزایش سرمایه و ثبت گزارش آن روی کدال، امکان فروش سهم جایزه همانند سهم‌های دیگر فراهم است.

عموماً بین ۲ الی ۴ ماه طول می‌کشد تا سهم جایزه به پورنفوی همه سهام‌داران اضافه می‌شود. ۲ یا ۳ هفته بعد از اضافه‌شدن سهم جایزه، امکان فروش وجود ندارد اما بعدازاین مدت، سهم جایزه قابل‌فروش خواهد بود.

 

نحوه تبدیل سهام جایزه به سهام عادی

برخلاف حق‌تقدم سهام که پس از افزایش سرمایه سهام‌دار باید نسبت به فروش یا واریز وجه آن جهت تبدیل‌شدن به سهم اقدام کند، تبدیل سهم جایزه به سهم عادی نیاز به اقدام عمل خاصی ندارد.

نماد سهم جایزه با نماد سهم اصلی تفاوتی ندارد و درصورتی‌که پیش از توقف سهم برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته سهام‌دار شرکت بوده باشید، مشمول دریافت سهم جایزه خواهید شد و بدون نیاز به هیچ اقدام و پرداخت مبلغی این سهام به پورتفوی شما اضافه می‌گردد. 

مثالی از سهم جایزه

برای مثال فرض کنید شما سهام‌دار شرکتی هستید و ۱۰۰۰ سهم خریداری کرده‌اید. شرکت ۲۰۰ درصد از محل سود انباشته افزایش سرمایه می‌دهد.

اولین نکته‌ای می‌باشد که به دلیل افزایش سرمایه بیش از ۱۰۰ درصد، مدت‌زمان اضافه‌شدن سهم جایزه به پورتفوی شما بیش از ۲ ماه طول می‌کشد.

پس از ثبت افزایش سرمایه، شما صاحب ۳۰۰۰ سهم از این شرکت می‌شوید. یعنی ۱۰۰۰ سهم خودتان خریداری کرده بودید، ۲۰۰۰ سهم نیز به‌عنوان سهم جایزه به شما تعلیق می‌گیرد. بابت ۲۰۰۰ سهم جایزه هیچ‌گونه مبلغی پرداخت نخواهید کرد

برای فروش ۱۰۰۰ سهم خود می‌توانید اقدام کنید اما برای فروش ۲۰۰۰ سهم جایزه پس از ثبت در پورتفو امکان فروش آن را خواهید داشت.

تأثیر سهم جایزه بر ترازنامه شرکت به این صورت است که بر دارایی‌ها و بدهی و حقوق صاحبان سهام تأثیر چشم‌گیری نخواهد داشت. تنها سرمایه اسمی شرکت تغییر خواهد کرد که عاملی در جذب قدرت نقدینگی برای شرکت می‌باشد. 

جمع‌بندی

شرکت‌های کم‌درآمد ممکن است به‌جای سود نقدی، سهام جایزه را به‌عنوان روش تأمین درآمد سهام‌داران منتشر کنند.

از آنجا که انتشار سهام جایزه، سرمایه سهام صادر شده شرکت را افزایش می‌دهد، تصور می‌شود این شرکت بزرگ‌تر از حد واقعی است و باعث جذابیت بیشتر آن برای سرمایه‌گذاران می‌شود. علاوه بر این، افزایش تعداد سهام، قیمت سهم را کاهش داده و سهام را برای سرمایه‌گذاران خرد، مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌کند.

با این‌ حال، انتشار سهام جایزه بیشتر از ذخیره سود از پول نقد می‌گیرد. همچنین، ازآنجاکه انتشار سهام جایزه برای شرکت پول نقد ایجاد نمی‌کند، می‌تواند در آینده سود سهام هر سهم را کاهش دهد که ممکن است سهام‌داران به هدف مطلوب نرسند.

علاوه بر این، سهام‌داران با فروش سهام جایزه برای تأمین نیازهای نقدینگی، درصد سهام‌داری خود را در شرکت کاهش می‌دهند و به آنها کنترل کمتری بر نحوه مدیریت شرکت می‌دهد. تعلق گرفتن سهم جایزه به این معنا می‌باشد که تعداد سهام افراد بعد از اعمال افزایش شرکت، افزایش می‌یابد اما برای آنکه دارایی سهام‌داران تغییری نکند، به همان نسبت قیمت جدید سهم کاهش می‌یابد.


کلمات مرتبط

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر